flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

У Верховному Суді України розпочав роботу міжнародний круглий стіл «Гарантії здійснення права власності та його захист в особливих умовах»

10 червня 2016, 11:38

      10 червня 2016 року у Верховному Суді України проходить міжнародний круглий стіл «Гарантії здійснення права власності та його захист в особливих умовах», участь у якому беруть Голова Верховного Суду України Ярослав Романюк та судді Верховного Суду України Людмила Охрімчук та Іван Шицький.

      Голова Верховного Суду України Ярослав Романюк виступив із вступною доповіддю «Захист права власності в умовах окупації територій та проведення АТО: сучасні виклики для України», підкресливши масштабність негативних наслідків, які позначилися і на відносинах у сфері власності. Прогнозовано, що рано чи пізно, до судів надходитиме велика кількість судових справ, ініційованих суб’єктами, які втратили свою власність у зоні АТО, на лінії розмежування, унаслідок проведення АТО чи під час тимчасової окупації Автономної Республіки Крим. І цей процес уже розпочався.

      Ярослав Романюк зазначив, що Україна вживає необхідних заходів щодо гарантування прав і свобод людини й громадянина, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, усім громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території та в зоні проведення АТО. Проте частина території України перебуває поза контролем української влади. Гарантувати право власності в таких умовах здебільшого вкрай складно. І це, у свою чергу, викликає потребу в судовому захисті потерпілих суб’єктів.

      Оскільки вітчизняна судова система не має досвіду практичного втілення в життя гарантій захисту права власності в подібних умовах, тому і у юристів-практиків, і у суддів виникає та виникатиме маса запитань. І для ефективного захисту прав громадян юристи, зокрема й судді, мають узяти на озброєння практику Європейського суду з прав людини й уже зараз готувати доказову базу, наголосив Ярослав Романюк.

      Упродовж дня робота відбуватиметься в рамках наступних секцій «Гарантії та захист права власності в умовах окупації, анексії територій та інших особливих умов: практика Європейського суду з прав людини й зарубіжний досвід», модераторами є Голова Верховного Суду України Ярослав Романюк та професор кафедри цивільного права Київського національного університету імені Тараса Шевченка Наталія Кузнєцова, а також «Проблемні питання захисту права на мирне володіння майном в окупованій АР Крим та в зоні АТО», модератори – суддя Верховного Суду України Людмила Охрімчук та завідувач кафедри цивільного права Київського національного університету імені Тараса Шевченка Роман Майданик.

      До участі у заході запрошені правники, судді Європейського суду з прав людини та Суду Європейського Союзу, українські судді, науковці, представники органів державної влади України, громадських організацій, міжнародні та національні експерти.

      Учасники заходу обговорюватимуть питання гарантії та захисту права власності в умовах окупації, анексії територій, збройних конфліктів, військових дій, антитерористичної операції, утворення самопроголошених «республік» у практиці Європейського суду з прав людини та зарубіжний досвід у цих питаннях, а також проблемні питання судового розгляду спорів, пов’язаних із захистом майнових прав фізичних та юридичних осіб у зоні АТО. Результатом дискусій має стати пошук ефективних з точки зору практичної реалізації, корисних для судової практики механізмів захисту права власності з огляду на особливості порушень цього права в особливих умовах.

      Захід організований за підтримки Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Проекту Координатора проектів ОБСЄ в Україні «Гарантування дотримання прав людини при здійсненні правосуддя» за фінансової підтримки уряду Канади, спільного проекту Європейського Союзу та Ради Європи «Консолідація розробки реформ у сфері юстиції в Україні», Проекту Ради Європи «Підтримка впровадженню судової реформи в Україні» та Проекту Європейського Союзу «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні».