Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
3 червня 2016 року у ході засідання пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ було розглянуто низку проектів постанов пленуму та інші питання, необхідні для забезпечення єдності судової практики.
У його роботі взяли участь судді ВССУ, представник Генеральної прокуратури України, представники Національної школи суддів України, судді Верховного Суду України у відставці та інші.
З метою забезпечення однакового та правильного застосування судами законодавства пленум ВССУ розглянув у першому читанні три постанови, одна з яких – «Про практику розгляду судами процесуальних питань, пов'язаних з виконанням судових рішень у цивільних справах». Суддя, вчений секретар НКР ВССУ Олег Ткачук у своїй доповіді зазначив, що пленум ВССУ у лютому 2014 року вже прийняв постанову № 6, де роз’яснив судам спірні питання, що стосуються судового контролю за виконанням судових рішень органами державної виконавчої служби. Водночас процесуальні питання, пов’язані з виконанням судових рішень, тобто забезпечувальні функції суду, комплексно ще ніким не роз’яснювались, а виконання судових рішень – підсумковий етап у процесі реалізації захисту цивільних прав.
За його словами, у запропонованому проекті постанови роз’яснено процесуальні питання, пов’язані з виконанням судових рішень, зокрема, порядок звернення судових рішень до виконання та особливості негайного виконання судових рішень; спірні питання оформлення виконавчого листа, виправлення помилок у ньому та визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню; порядок вирішення питання про тимчасове влаштування дитини до дитячого або лікувального закладу; особливості звернення стягнення на належні боржнику від інших осіб грошові кошти, що знаходяться на рахунках цих осіб в установах банків та інших фінансових установах; спірні питання при тимчасовому обмеженні боржника – фізичної особи або керівника боржника – юридичної особи у праві виїзду за межі України та інші спірні питання.
Підтримав пленум ВССУ у першому читанні і проект постанови «Про застосування судами Конвенції про цивільно-правові аспекти міжнародного викрадення дітей під час розгляду цивільних справ».
Суддя ВССУ Олена Євтушенко підкреслила, що при розгляді справ зазначеної категорії судам пропонується враховувати таке: відносини щодо повернення дітей у випадках, коли не йдеться про злочини, пов’язані з викраденням і торгівлею дітьми, на міжнародному рівні мають регулюватися виключно зазначеною Конвенцією; підставою звернення до суду у справах зазначеної категорії є наявність факту незаконного переміщення та/або утримування дитини відповідно до Конвенції та необхідність її повернення до місця постійного проживання з метою подолання негативних наслідків, які виникли у зв’язку з одноосібним рішенням особи (як правило одного з батьків) змінити місце проживання дитини; при розгляді судом справ щодо повернення неповнолітньої дитини до країни постійного місця проживання участь органу опіки та піклування є обов’язковою.
Крім того, у проекті постанови судам роз’яснено, як при розгляді справ потрібно встановлювати фактичні обставини, що мають значення для правильного вирішення справ, та інші спірні питання.
У першому читанні пленум також розглянув проект постанови «Про практику здійснення судами кримінального провадження щодо неповнолітніх». Доповідачем з цього питання виступив суддя ВССУ Станіслав Міщенко, який зазначив, що у проекті постанови роз’яснено обов’язки слідчих суддів при здійсненні кримінальних проваджень щодо неповнолітніх; забезпечення права на захист неповнолітніх; особливості здійснення судового провадження за участю неповнолітніх у закритому судовому засіданні; дотримання прав неповнолітніх при обранні щодо них заходів забезпечення кримінального провадження.
Значну увагу у проекті постанови приділено особливостям судового розгляду справ за участю неповнолітніх, вимогам судового розгляду клопотання про застосування примусових заходів виховного характеру до неповнолітніх, які не досягли віку кримінальної відповідальності, питанням призначення покарання неповнолітнім правопорушникам тощо.
Після обговорення кожного із зазначених трьох проектів постанов члени пленуму підтримали їх у першому читанні й створили робочі групи для їх доопрацювання до другого читання. До їх складу, крім суддів та представників заінтересованих державних установ, увійшли вчені – члени НКР при ВССУ.
Під час засідання пленуму було заслухано інформацію про узагальнення судової практики вирішення слідчими суддями питань, пов’язаних із слідчими (розшуковими) діями. Як повідомив суддя, заступник голови ВССУ Станіслав Кравченко, у підготовленому узагальненні звернуто увагу на питання розгляду клопотань про допит слідчим суддею під час досудового розслідування свідка, потерпілого, до яких застосовано заходи забезпечення безпеки; підстав для повернення клопотань про допит свідка, потерпілого в порядку ст. 225 КПК України, а також клопотань про примусове проведення медичної експертизи; визначення кола осіб, які можуть підлягати одночасному допиту в порядку ст. 225 КПК України; практики задоволення клопотань про призначення стаціонарної психіатричної експертизи у випадку, якщо не проводилась амбулаторна психіатрична експертиза; правової оцінки перебування підозрюваного під наглядом у лікаря-психіатра як підставу для призначення стаціонарної психіатричної експертизи. Також проаналізовано різні підходи до визначення строку, на який особу направлено до медичної установи для проведення стаціонарної психіатричної експертизи та застосування норм КПК про надання дозволу на тимчасовий доступ до речей і документів під час розгляду клопотань про примусове відібрання біологічних зразків для експертизи.
Суддя ВССУ Михайло Вільгушинський поінформував учасників пленуму про узагальнення практики розгляду кримінальних проваджень щодо злочинів проти життя і здоров’я особи. В узагальненні детально висвітлено питання щодо розмежування об’єктивних ознак складів злочинів умисного вбивства та умисного тяжкого тілесного ушкодження, що спричинило смерть потерпілого; розмежування об’єктивних ознак складів злочинів умисного тяжкого тілесного ушкодження, що спричинило смерть потерпілого і вбивства з необережності; встановлення змісту кваліфікуючих ознак окремих злочинів проти життя і здоров’я; встановлення змісту кваліфікуючих ознак окремих злочинів проти життя і здоров’я; кваліфікації погрози вбивством, якщо підстави побоюватись здійснення погрози мають ознаки іншого злочину проти життя та здоров’я тощо.
За результатами обговорення узагальнень пленум постановив: затвердити їх, надіслати апеляційним судам витяги із зазначених узагальнень для врахування у судовій практиці, а у подальшому розглянути необхідність підготовки відповідних постанов пленуму ВССУ з цих питань.
Також на виконання п. 2 ч. 2 ст. 36 судоустрійного Закону держави та з метою забезпечення однакового застосування норм права під час вирішення окремих категорій справ пленум ВССУ затвердив Правові позиції ВССУ, висловлені судовими палатами з розгляду цивільних і кримінальних справ при розгляді конкретних категорій у 2015 році, з посиланням на ці судові рішення.
Під час засідання пленум ВССУ також постановив внести зміни і доповнення до постанови пленуму ВССУ від 07 лютого 2014 року № 6 «Про практику розгляду судами скарг на рішення, дії або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби під час виконання судових рішень у цивільних справах». Це зумовлено змінами, що відбулися в законодавстві України, і питаннями, що виникли в судовій практиці, а також задля забезпечення правильного і однакового застосування судами норм права.
Крім того, пленум заслухав та взяв до відома інформацію судді, секретаря пленуму ВССУ Дмитра Луспеника про роботу пленуму ВССУ у 2011-2016 роках.
Насамперед він зазначив, що результатом роботи пленуму ВССУ протягом п’яти років стало прийняття 57 постанов Пленуму, серед яких постанови регламентні, організаційні та процедурні, а також 20 постанов, які містять роз’яснення рекомендаційного характеру з питань застосування судами цивільної та кримінальної юрисдикцій законодавства під час розгляду відповідних справ, і 18 постанов про затвердження узагальнень судової практики; про звернення до Верховного Суду України про направлення конституційного подання до Конституційного Суду України; про звернення до Конституційного суду України про направлення конституційного подання, а також постанови, які стосувались організації роботи суду та підсумкові постанови.
Дмитро Луспеник звернув особливу увагу на базові постанови пленуму, які забезпечили єдність судової практики.
Доповідач зауважив про покращення якості та ефективності роботи судів, що пов’язано, зокрема, і з практичною та методичною допомогою, яку судді ВССУ систематично надають місцевим судам.
Звітуючи про роботу, він також відзначив діяльність Науково-консультативної ради при ВССУ, яка брала активну участь в обговоренні всіх питань, що виникали при підготовці до засідань пленуму, шляхом організації пленарних засідань, засідань секцій НКР, робочих груп з доопрацювання постанов пленуму. Члени НКР надали понад 200 наукових висновків, у тому числі з окремих актуальних питань правозастосування, – поінформував секретар пленуму ВССУ.
Дмитро Луспеник зупинився на завданнях, запланованих на 2016-2017 роки, і подякував суддям за спільну роботу, за співпрацю.
У зв’язку із закінченням строку, на який було обрано секретаря пленуму, пленум ВССУ повторно обрав Дмитра Луспеника на цю посаду.